04

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS

 

THE THINGS YOU OUGHT TO KNOW BEFORE BOOKING AN APPOINTMENT

If we are in the same city you can directly email and schedule a meeting. I would love to meet you personally and explain how I work. If you are coming from outside of the city, you can send an e-mail directly by answering the questions below. my assistant will try to get you back as soon as possible. If you do not get a reply, please try to send it once more. Sometimes we get busy and we can't see.

 

If we have confirmed your appointment date in ten interviews or if we have been contacted via email and your appointment date has been confirmed. At least 5 designs will be ready for you on the appointment date. Some of these designs will be inspired directly by your references. Some will be unique designs that I will prepare by looking from different perspectives. I will not show or send the designs to you before the appointment date.

We will have time to make changes on the designs and discuss your ideas on the appointment date. don't worry about it.

H O W   C A N   I   B O O K   A N   A P P O I N T M E N T

 

For bookings or any inquiries please contact me via okanuckun@gmail.com  with the information below!!
 

Hello! There are some questions I should ask you to prepare designs. Please try to answer these questions very comfortably. I will prepare many designs (min 5) by reading all these answers over and over again at different times and I will prepare a presentation of all these designs for you on the appointment date.

 

See you soon, now I'm leaving you with the questions.

 

1. First of all, I need photographs of the placement or placements you want to get tattooed by marking them with a pencil. One of the important details for me to prepare this design correctly will be the photograph taken from several angles.

 

2. I want to see the ones you like the most from my works (tattoos or designs) and the ones that you feel are closest to the tattoo you want to get. Please specify which work you like and if there is a similar detail you would like to have in your tattoo. In addition, it is very important for me to understand your aesthetic understanding that you also mention the details that you dislike about my works and the details that bother you in these tattoos.

 

3. What I want to understand in this chapter is your aesthetic vision. I will want to see the work of other tattoo artists you follow and admire. The most important thing is, please send me the works of the artists you like, painter, sculptor, architect, musician, director or the artists you like in any field of art. This will help me prepare designs with a wider perspective by allowing me to approach the design I will prepare for you from different angles.

 

4. The last question is if there is a story behind the tattoo, please mention it. Designs can sometimes be prepared based on a story and sometimes only with an aesthetic concern. Do not forget that even the small details you give will help to create a stronger effect by being hidden in the design.

HOW DO YOU PRICE YOUR TATTOO

 

 The design cost is estimated by the exact size and complexity of the work. 

C A N   I   U S E   O N E   O F   Y O U R   D E S I G N S

 

Every design or tattoo I do is tailored for that individual, they're based on my clients lyrical and visual references. Doing a design for the second time or reproducing it is out of the question.

DO YOU HAVE A TRAVEL PLAN OR PARTİCİPATİNG 

A CONVENTİON  IN CLOSE FUTURE

 

I no longer work in conventions, but I often travel to different cities and do tattoos in those cities. Currently, the cities I visit each year are Los Angeles, San Francisco , New York ( based )  and London. If I have a travel plan outside of these cities, I will announce it on Instagram or Twitter.

04

SIKCA SORULAN

SORULAR

RANDEVU ONCESİNDE BİLİNMESİ GEREKENLER

 

Öncelikle bir ön görüşme yaparak tasarım ve randevu tarihi hakkındaki detayları konusuyor ve bir kapora karşılığında randevu tarihini netleştiriyorum ( şehir veya yurtdışından gelecekler için ise ayrıntılı bir bilgi formu gönderilecektir. ) 

 

Bu görüşmede aldığım notlar ve sizden alacağım detaylar doğrultusunda randevu tarihinde 3 tasarım hazırlıyorum.Randevu öncesinde tasarımları mail yoluyla göndermiyorum.

 

Hergün sadece 1 randevu alıyorum ve bu randevu tarihi geldiğinde sizin için hazırlayacağım tasarımlar arasından istediğinizi seçebiliceğiniz  ve tasarımlar uzerinde tasarımın orjinal formuna zarar vermeden istediğiniz revizeyi yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

NASIL RANDEVU ALABİLİRİM

 

Öncelikle bir ön görüşme yaparak tasarım randevu tarihi ve diğer detaylar hakkında bilgi veriyor ve randevu tarihini netleştiriyoruz.
Sehirdışı veya diğer ülkelerden gelecekler için ayrıntılı bir bilgi mailini size göndereceğim ve ön görüşmede konusulacak tüm detayları mail üzerinden tamamlayacağız.)

Öngörüşme sonrasında sizden aşşagıdaki soruları size mail olarak göndereceğim cevap vermenizi isteyeceğim.

- Öncelikle benim işlerimden en sevdiklerinizi yollamanızı isteyeceğim.Bu fotoğrafları gönderirken tasarımların sevdiğiniz ve sevmediğiniz kısımlarından veya tasarımların sizde olusturdugu fikirlerden bahsedebilirseniz sizi daha iyi anlamamı saglayacaktır.

 

- Sevdiğiniz diğer sanatcılardan örnekler olabilir.bu kısımda dövme sanatcılarının yanı sıra ressam . heykel tras. mimar veya müzisyen herhangi bir sanat dalından örnekler sunabilirsiniz.böylece sizin genel estetik zevklerinizi daha iyi anlayabilir ve tasarım olustururken bu fikirlerden faydalanabilirim.


- Bana dövmeyi istediğiniz bölgeyi bir kalemle işaretleyerek net bir fotoğraf atmanızı isteyeceğim.böylece fikrin bölgeyle olan uyumunu önceden görerek vucud üzerinde daha etkili bir kompozsiyon yaratabilirim.


- Bu kısımda ise sizden isteğim eğer dövmenizde bir hikaye var ise bunu benimle paylasmanız.bir hikaye olmasına gerek yok ama fikrin cıkıs noktası bile bu maddeye eklenebilecek fikirlerden birisidir.

tüm bu bilgileri bana randevu tarihinden en az 3 gün önce iletmenizi isteyeğim.Tüm bu bilgileri kontrol edeceğim ve size randevu tarihinden bu fikirlerden yola cıkarak hazırlanmış en az 5 tasarım fikri sunacagım.bu fikirlerden bazıları referans dövmelerinize yakın tasarımlar olurken bazıları ise bu fikirlerden yola cıkan daha unique fikirler olacaktır.
Randevu tarihinden önce KESİNLİKLE bir tasarım göndermiyorum.size tüm tasarımları randevu tarihinde göstereceğim ve üzerinde istedeğiniz degisikliklere yapabileceğimiz süremiz olacak bu konuda rahat olabilirsiniz ( :


Bana fikirlerinizi okanuckun@gmail.com adresinden yada direk olarak bu sayfanın contact bölümünden iletebilirsiniz.

DÖVME İÇİN NASIL BİR FİYATLANDIRMA YAPIYORSUNUZ

 

Her tasarım boyut ve detay özellikleri üzerinden fiyatlandırılmaktadır.

YAPILMIS BİR DOVMENİZİ TEKRAR YAPARMISINIZ?

 

Her tasarımım tamamen kişilerin isteklerine üzerine kurulu ve içerisinde kişilerin belirttiği anlamları barındırmaktadır. 2. kez bu tasarımları ele almak söz konusu dahi degildir.

YAKIN ZAMANDA  MİSAFİR SANATCI OLARAK BULUNACAGINIZ SEHIRLERI NASIL OGRENEBILIRIZ?

 

Seyahat etmek ve bu ülkelerde dövme yapmak kesinlikle bu işin en keyif aldığım tarafı.Sık sık avrupa ve dünya ülkelerini ziyaret ederek oralarda misafir sanatçı olarak yer alıyorum ve bu planlar düzenli olarak web sitem,instagram ve facebook sayfamdan duyuruyorum.